Dieta zbożowa
W codziennej diecie nie może zabraknąć produktów zbożowych. Wybierać można spośród wielu rodzajów musli, pieczywa, kasz, makaronów i płatków. Produkty zbożowe są źródłem witamin, minerałów, białka i węglowodanów, a także błonnika – składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Produkty zbożowe są w opracowanym przez naukowców schemacie zdrowego żywienia podstawą codziennej diety. Powstają one w wyniku przetworzenia ziaren zbóż, m.in. pszenicy, żyta, owsa, prosa, jęczmienia, kukurydzy, sorgo, orkiszu czy gryki.
Do grupy tej zaliczamy:
- mąki,
- kasze,
- pieczywo,
- makarony,
- płatki,
- musli,
- ryż.
Znaczenie błonnika dla organizmu
Istotny ze względu na wartości odżywcze jest proces przemiału ziaren. Produkty z pełnego przemiału powstają ze zmielonego całego, nieoczyszczonego z łuski ziarna. Są zatem najbogatsze w składniki odżywcze. Zawierają także dużo włókna roślinnego, czyli błonnika, który wprawdzie jest nieprzyswajalny przez organizm człowieka, ale ma do spełnienia ważne zadanie: poprawia perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnienie, ogranicza wchłanianie tłuszczu i dzięki temu obniża cholesterol, zmniejsza także wahania poziomu cukru we krwi. Dzienna dawka błonnika wynosi 25–40 g.
Jak dobrać dietę zbożową do poszczególnych schorzeń?
Produkty z ziarna oczyszczonego nie mają już takich wartości odżywczych i stanowią głównie źrodło energii. Rodzaj diety bogatej bądź ubogiej w produkty zbożowe jest uzależniony od podstawowego schorzenia i indywidualnej tolerancji poszczególnych produktów.
Dieta zbożowa przy cukrzycy, chorobach nerek i wątroby
W przypadku chorych na cukrzycę zaleca się jedzenie pieczywa pełnoziarnistego, razowego, typu graham, gruboziarnistych kasz i makaronów, brązowego i dzikiego ryżu. Osobom z uszkodzonymi nerkami poleca się pieczywo i makarony z mąki niskobiałkowej lub bezglutenowej. Chorzy na wątrobę powinni jeść drobne kasze (manna, jęczmienna, krakowska), pieczywo pszenne, a unikać pieczywa żytniego, razowego makaronu czy kaszy gryczanej.
Mleko
Picie mleka zmniejsza ryzyko osteoporozy
Prawda: Mleko i napoje mleczne są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia. Oprócz tego tłuszcz mleczny jest nośnikiem witaminy D, która sprzyja odkładaniu się wapnia w kościach.
W krajach o najwyższym spożyciu mleka jest największa zachorowalność na osteoporozę
Prawda: Ale nie jest to wina mleka tylko zachodniego stylu życia, czyli palenia papierosów, picia alkoholu, otyłości, braku ruchu, wysokiego spożycia soli, fosforu oraz tłuszczów nasyconych. Układ kostny zwiększa swoja masę i gęstość do ok. 30 roku życia. W tym czasie trzeba zażywać jak najwięcej ruchu, aby obciążane wysiłkiem kości wzmacniały się. Tłusta dieta, z nadmiarem sodu pochodzącego z soli oraz fosforu zawartego np. pod postacią kwasu ortofosforowego w coca-coli powoduje wypłukiwanie wapnia z kości. Dodatkowo picie alkoholu i palenie papierosów przyspiesza demineralizację układu kostnego.
Mleko powinny pić tylko dzieci
Fałsz: Dzieci szczególnie potrzebują wapnia, białka oraz witamin zawartych w mleku do budowy rosnącego organizmu. Jednak wapń jest usuwany z naszych kości i wbudowywany na nowo przez całe życie. Dzieje się tak pod wpływem hormonów: parathormonu i kalcytoniny. W okresie menopauzy stężenie hormonów ulega zachwianiu, dlatego ważne jest wysokie spożycie wapnia pochodzącego z mleka i napojów mlecznych.
W Polsce więcej osób ma alergię na truskawki niż na mleko
Prawda: Mleko jest najczęściej bardzo dobrze tolerowane przez ludzi. Alergia na mleko jest zjawiskiem rzadkim, dotyczy głównie dzieci i mija z wiekiem.
Dorośli nie trawią mleka
Fałsz: Większość dorosłych ludzi dobrze toleruje mleko. Niektórzy dorośli cierpią na niedobór lub brak enzymu, laktazy, który trawi laktozę do glukozy i galaktozy. Mówimy wtedy o nietolerancji laktozy objawiającej się bólami brzucha, wzdęciami i biegunki po spożyciu mleka. Jeśli obserwujesz u siebie podobne objawy zastąp mleko napojami fermentowanymi, które nie zawierają laktozy, a mają podobne do mleka prozdrowotne właściwości
Żaden inny gatunek nie pije mleka innego gatunku
Prawda: Racja, podobnie jak żaden inny gatunek nie je produktów zbożowych, gotowanego mięsa czy ryb oraz nie pije kawy i herbaty. Wzorując się na diecie nawet najbliższych nam genetycznie małp naczelnych, z pewnością nie zapewnimy sobie zdrowia. Budowa układu pokarmowego oraz zapotrzebowanie na składniki odżywcze są różne u poszczególnych zwierząt. Nie wszystko, co służy innym gatunkom jest dobre dla nas i odwrotnie.
Mleko wspomaga odchudzanie
Prawda: Mleko o obniżonej zawartości tłuszczu pomaga spalać kalorie i zapobiega spadkowi masy mięśniowej podczas odchudzania.
Lepiej brać tabletki z wapniem lub jeść inne produkty zawierającej ten pierwiastek niż pić mleko
Fałsz: Wapń pochodzący z mleka i jego przetworów jest najlepiej przyswajany spośród występującego we wszystkich produktach żywnościowych. Kazeina oraz zasadowy odczyn mleka, sprzyja wchłanianiu się wapnia z przewodu pokarmowego, a witamina D uczestniczy we wbudowywaniu go w kości. W warzywach zawierających wapń np. fasoli, obecne są substancje antyodżywcze, takie jak błonnik czy saponiny, które blokują wchłanianie się tego pierwiastka. Wapń z tabletkach również jest bardzo słabo przyswajany, ze względu na zbyt niskie pH przewodu pokarmowego.
Kazeina zawarta w mleku jest szkodliwa dla zdrowia
Fałsz: Jest to dość powszechna opinia, choć nie ma żadnych naukowych podstaw.
Kazeina to białko mleka, bardzo wartościowe i wykorzystywane przez organizm jako materiał budulcowy. Ulega ono całkowitemu strawieniu do pojedynczych aminokwasów, które są następnie wchłaniane w przewodzie pokarmowym.
Mleko smakowe jest zdrowsze od soku
Prawda: Jeśli twoje dziecko akceptuje tylko słodkie napoje, możesz podsunąć mu mleko smakowe. Co prawda również zawiera cukry proste, ale jest bogate w białko, minerały i witaminy niezbędna do budowy młodego organizmu.
Nie trzeba gotować mleka UHT
Prawda: Mleko utrwalane za pomocą metody wysokich ciśnień (Ultra High Pressure) jest bezpieczne i pozbawione szkodliwych drobnoustrojów, dlatego można pić je bez wcześniejszego gotowania.
Mleko służy urodzie
Prawda: Mleko zawiera witaminę A, która jest silnym antyutleniaczem chroniącym skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Składniki mineralne takie jak cynk czy miedź wzmacniają włosy i paznokcie.
Mleko to jeden z najbogatszych w składni odżywcze produktów
Prawda: Mleko i przetwory mleczne są cennym źródłem dobrze przyswajalnego białka, oraz wapnia, a tekże fosforu, potasu, magnezu, cynku, miedzi, witaminy A, D oraz witamin z gr. B.
Mleko zakwasza żołądek i powoduje zgagę
Fałsz: Mleko ma odczyn alkaliczny (zasadowy), dlatego neutralizuje kwaśny odczyn żołądka i jest wskazany przy nadkwasocie.
Mięso
Mięso białe jest zdrowsze
Podział mięsa na białe i czerwone budzi wiele wątpliwości. Dlaczego żywieniowcy zaliczają udo indyka do mięs białych, chociaż ma ciemną barwę? Dietetycy dzielą mięso na białe i czerwone, biorąc pod uwagę zawartość i rodzaj tłuszczu. Mięsem białym jest kurczak i indyk bez skórki, cielęcina, królik i struś, mimo że ma ciemne mięso. Do mięs czerwonych należą: wieprzowina, wołowina, baranina, konina, kaczka i gęś. Mięsa białe zawierają nie tylko mniej tłuszczu, ale więcej w nich korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych nienasyconych niż szkodliwych nasyconych. Nasycone kwasy tłuszczowe spożywane w dużych ilościach wpływają na podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi. Konsekwencją tego może być rozwój miażdżycy, wystąpienie niedokrwiennej choroby serca i zawału. Nienasycone kwasy tłuszczowe działają przeciwnie: chronią organizm przed zmianami miażdżycowymi.
Zdrowe odżywianie
Zasady zdrowego odżywiania według nowoczesnej dietetyki
1. Odżywiaj się regularnie
Regularność posiłków sprzyja dowozowi odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia, wpływa pozytywnie na samopoczucie, koncentrację oraz utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Najlepiej jadać między 3 a 5 posiłków dziennie. Jeśli posiłki są bardziej obfite, wystarczy śniadanie, obiad i kolacja. Gdy preferuje się mniejsze posiłki, należy w ciągu dnia dołożyć 1 lub 2 przekąski. Dla optymalnego zdrowia i szczupłej sylwetki ważne jest, aby nie podjadać, nie zamieniać posiłków na kilkanaście przekąsek dziennie. Sprzyja to przejadaniu się, wybieraniu bezwartościowego jedzenia i odbija się negatywnie na metabolizmie. Optymalne pory posiłków to śniadanie do godziny po przebudzeniu, obiad w środku dnia, w porze największej aktywności i kolacja 2-3 godziny przed snem.
2. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone
Z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy dietetyk niezależnie od wyznawanego podejścia. Im wyższy stopień przetworzenia żywności, im dalej od natury, tym gorzej dla zdrowia. Wszelka żywność w proszku, fast food, dania gotowe i produkty z długą listą składników nie powinny pojawiać się w zdrowej diecie. Dodatki do żywności stworzone przez człowieka nie są dokładnie przebadane i nie wiadomo, jakie skutki zdrowotne w długofalowym ujęciu przyniesie ich stosowanie. Mogą one być rozpoznawane przez organizm jako ciało obce i powodować reakcję układu odpornościowego oraz oddziaływać negatywnie na mikroflorę organizmu i stan jelit. Typowa dieta zachodnia odbija się na stanie żołądka, jelit, trzustki i wątroby oraz nerkach, które muszą przefiltrować i wydalić wszelkie chemiczne dodatki. Zdrowa dieta to jadłospis złożony z produktów bliskich naturze, nieprzetworzonych, z krótkim składem i wiadomego pochodzenia.
3. Bazuj na warzywach
Warzywa powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety. Są źródłem witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i błonnika. Ich dobór może być indywidualny w zależności od ewentualnych chorób, jednak generalnie warzywa to najzdrowsza grupa produktów spożywczych. Najlepiej, jeśli będą surowe, ale pieczone, gotowane na parze i w niewielkiej ilości wody również są cennym elementem jadłospisu. Także IŻŻ podkreśla rolę warzyw. Mimo że na jednym piętrze piramidy zdrowego żywienia warzywa i owoce są umieszczone razem, zaleca się, aby warzywa stanowiły ¾ dziennej porcji, a owoce ¼.
4. Jedz owoce w maksymalnie dwóch porcjach dziennie
Owoce najlepiej jeść na jeden posiłek w ciągu dnia. W drugim mogą stanowić dodatek. Dziennie nie powinno być ich więcej niż 200-300 g. Dlaczego? Owoce są źródłem cukrów prostych. Mimo zawartości witamin i błonnika, nie wolno ich jeść zbyt dużo, ponieważ sprzyjają wyrzutom insuliny i wahaniom poziomu glukozy we krwi, a takie stany mają liczne konsekwencje zdrowotne. Owoce, w przeciwieństwie do warzyw, nie są bezkarną przekąską. Ich niekontrolowane podjadanie sprzyja tyciu i odkładaniu się brzusznej tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji chorobom metabolicznym.
CZYTAJ TAKŻE >> Kiedy najlepiej jeść owoce?
5. Ogranicz spożycie węglowodanów, zwiększ spożycie tłuszczu
Przez dziesięciolecia węglowodany w postaci produktów zbożowych były propagowane jako najważniejszy element zdrowej diety i podstawowe źródło energii. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy mamy mało aktywności fizycznej, dużo siedzimy i niewiele chodzimy, węglowodany w każdym posiłku nie są koniecznością, a wręcz są niepotrzebne. Zapotrzebowanie na węglowodany rośnie wraz ze zwiększającą się aktywnością fizyczną, więc są one wskazane osobom, które ciężko pracują lub dużo trenują. W pozostałych przypadkach wystarczy dodatek węglowodanów w dwóch posiłkach. Ograniczając węglowodany, trzeba zastąpić je innym składnikiem energetycznym czyli tłuszczem. Pamiętajmy, że w głównej mierze nie tyje się od tłuszczów, a od nadmiaru węglowodanów. Zmniejszenie ilości węglowodanów na korzyść zdrowych tłuszczów ogranicza fluktuację insuliny w trakcie dnia, z czego wynika większy poziom energii, większa sytość, brak napadów głodu, ograniczenie podjadania i lepszy skład ciała.
6. Wybieraj dobre węglowodany
Węglowodany nie są „złem wcielonym”, ale nie są też produktem, bez którego dieta traci na wartości. Ważny jest dobór odpowiednich źródeł węglowodanów. Pierwszym celem jest spożywanie produktów pełnoziarnistych, z mąki razowej zamiast z wysokooczyszczonej. Najlepszym wyborem jeśli chodzi o pieczywo jest chleb żytni na zakwasie. Żyto jest dużo mniej zmodyfikowanym zbożem niż pszenica, a zakwas redukuje gluten oraz kwas fitynowy, przez co składniki mineralne z chleba są lepiej przyswajalne. Najbardziej odżywcze kasze to komosa ryżowa (quinoa), amarantusi gryka. Czy trzeba całkowicie rezygnować z glutenu? To zależy od przypadku, jednak z pewnością każdemu można polecić ograniczenie spożycia produktów glutenowych.
7. Nie bój się tłuszczu nasyconego i cholesterolu
To, że cholesterol z diety odpowiada za miażdżycę i choroby serca, jest jednym z największych mitów żywieniowych. Badania naukowe wykazały, że cholesterol w produktach spożywczych w bardzo niewielkim stopniu wpływa na poziom cholesterolu we krwi, a wpływ ten jest nieistotny klinicznie w chorobach układu krążenia. Co to oznacza? Że jajka i podroby są bezpiecznym elementem diety i nie zwiększają ryzyka zawału serca. Nowe analizy pokazują, że tłuszcze zwierzęce (kwasy tłuszczowe nasycone) oraz cholesterol w diecie nie są istotnymi czynnikami ryzyka miażdżycy i zawału, a niski cholesterol bardziej skraca życie niż wysoki! Choroby serca oraz miażdżyca są efektem uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych i przewlekłego stanu zapalnego, który może być wywołany szeregiem czynników, m.in. paleniem papierosów, wysokim poziomem cukru we krwi, niewłaściwą proporcją w diecie kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3, niedoborem witamin z grupy B, C, K2 oraz D3.
8. Wyrzuć cukier z diety
Cukier rafinowany pod różnymi postaciami można znaleźć dosłownie wszędzie, nawet w ketchupie i wędlinach. Eliminując cukier, trzeba zrezygnować z produktów, które w składzie mają również syrop glukozowo-fruktozowy, cukier inwertowany, cukier trzcinowy, maltodekstryny, syrop z agawy czy syrop ryżowy. Nadmiar cukru w diecie upośledza białka budujące struktury organizmu, co przekłada się na bardzo liczne stany chorobowe, np. narządu wzroku, nerek, układu nerwowego i demencję starczą. Im więcej cukru, tym większe wahania poziomu glukozy i insuliny we krwi, a co za tym idzie – zwiększone ryzyko chorób metabolicznych i tycia.
9. Nie pij słodkich napojów i ogranicz soki
Do picia powinna służyć woda i ziołowe herbaty. Słodzone napoje to ogromna dawka cukru i chemicznych dodatków. Soki owocowe też powinny być jedynie dodatkiem. Picie soków i napojów w dużych ilościach sprzyja glikacji czyli przyłączaniu się cząsteczek glukozy do białek, co upośledza ich funkcjonowanie i przyspiesza starzenie organizmu. Odpowiada także za wzrost wagi, podwyższanie poziomu trójglicerydów we krwi i otłuszczanie wątroby.
10. Wybieraj dobry nabiał
Mleko jest bardzo kontrowersyjnym produktem. Oficjalne źródła zalecają wypijanie 2 szklanek mleka dziennie jako głównego źródła wapnia w diecie. Nowe podejście mówi jednak o całkowitym wykluczeniu mleka od krów z przemysłowych hodowli oraz o dużym ograniczeniu nabiału. Mleko i przetwory mleczne zawierają dużo wapnia, jednak niekoniecznie wbudowuje się on w kości. Potwierdzają to nowe analizy, z których wynika m.in., że na obszarach o dużym spożyciu mleka większy odsetek kobiet w wieku pomenopauzalnym cierpi na osteoporozę. Duża zawartość fosforu w nabiale powoduje, że aby zrównoważyć jego ilość we krwi po spożyciu, z kości wypłukiwany jest wapń. Mleko przez wiele osób jest nietolerowane i źle trawione. Powoduje wzdęcia i inne problemy przewodu pokarmowego. Nabiał, najlepiej w postaci ukwaszonej (czyli lepiej strawnej) powinien pojawiać się w diecie nie częściej niż raz dziennie. Najlepiej, gdy pochodzi on od krów wypasanych na łąkach i jest wytwarzany tradycyjnymi metodami. Wtedy też jest dobrym źródłem bakterii probiotycznych.